Mensen & bedrijven

14 december 2007

Overnames

Het leekt wel kwartetten met bedrijven en bedrijfsonderdelen in 2007. Het aantal (aangekondigde) bedrijfsovernames was gigantisch.

Nestlé kocht in april voor 4,1 miljard euro in contanten de Amerikaanse producent van babyvoeding Gerber en werd daarmee in de VS in één klap marktleider op het gebied van babyvoeding, met een marktaandeel van 79 procent.

campinaCampina kondigde in mei aan de Belgischekaasmakerij Passendale te verkopen aan het Franse Bongrain SA. Campina stelde dat de halfzachte kazen van Passendale niet meer in het kernassortiment passen.

Snackfabrikant Cold Food, met daarbij de merken Van Dobben en Kwekkeboom kwam in handen van Buitenhuis Snacks.

De Braziliaanse kipverwerker Perdigao nam in juni Plusfood over van Cebeco.

frisoIn de zomer barstten de overnames pas echt los. Hero kocht het merk Friso Kindervoeding van Friesland Foods.

Het Amerikaanse Kraft Foods nam de koekjesdivisie van Danone over, waaronder LU. Danone financierde daarmee de overname van Numico voor 12,3 miljard euro, die nog geen week later werd aangekondigd.In de zomer werd ook bekend dat Nestlé en PepsiCo in het voorjaar besprekingen hadden gevoerd over een mogelijke fusie. Die waren echter op niets uitgelopen.

vion logoProducent van vlees en vleesproductenVion wil groeien in convenience en nam daarom in september groentenproducent Oerlemans over.

In november verkocht Unilever Boursin voor 400 miljoen euro aan Le Groupe Bel.

Ingrediënten

Ingrediëntenleverancier Purac kondigde in januari aan het Amerikaanse Wilke Resources over te nemen. Cosun nam twee maanden later de producent van ingrediënten voor banketbakkers Atlanta Dethmers over.

Grondstoffenleverancier Barentz Europe mengde zich in april in de overnamestrijd en nam ingrediëntenleverancier MDB Twello over, dat opereert onder de handelsnaam Fa. L.I. Frank - Fa. Wed. W. Miedendorp.

adm soyaOok CSM roerde zich op het terrein van de overnames. In januari werd voor een bedrag van 55 miljoen dollar ADM Specialty Ingredients overgenomen, dat broodverbeteraars, bakkerijmixen en monoglyceriden maakt. De diepvries broodproducten van CSM-dochter Délices de la Tour in Frankrijk werden van de hand gedaan evenals een ander deel van Délices de la Tour. CSM kocht in juni deAmerikaanse gebakleverancier Titterington's aan, net als in augustus de Britse koekjes- en dessertmaker Kate's Cakes.

Coca-Cola werd voor 4,1 miljard dollar eigenaar van de Amerikaanse producent van vitamine- en fruitdrank Glaceau.

Eind november kocht Campina de Duitse ingrediëntenproducent Satro.

Dranken

refresco_logoKampioen overnemen was in 2007 Refresco, dat in 5 jaar de omzet wil verdubbelen. In februari kocht frisdrankproducent Refresco het Poolse Kentpol, een maand later gevolgd door het Britse Histogram. In april werd mineraalwaterproducent Sun Beverages Company (SBC) overgenomen, dat activiteiten heeft in België, Frankrijk en Nederland en weer een maand later het Franse Nuits Saint-Georges Production.

sabmillerPalm verkocht in augustus het Poolse Browar Belgia aan SABMiller. Die onderneming deed op haar beurt in november een bod op Grolsch.

Heineken nam onder meer de Tsjechische branchegenoot Krusovice over. Het bedrijf groeide in de eerste helft van het jaar als kool, maar toch was maar 1 procent van de omzetgroei te danken aan overnames.

Heineken en Carlsberg kondigden in oktober aan de Britse brouwer Scottish & Newcastle te willen kopen en opdelen. Die was daar echter niet van gediend, waarna een reeks biedingen en afwijzingen volgden.

Machines

stork_logoOok minder vriendelijk verliep de overnamestrijd om Stork. Het IJslandseMarel trachtte eerst Stork Food Systems in handen te krijgen en toen maar de hele onderneming. In juni deed investeringsmaatschappij Candover een bod op het Stork-concern. Dat dreigde echter te worden gefrustreerd door Marel. Eind november namCandover alsnog Stork over. Stork Food Systems wordt doorverkocht aan het IJslandse Marel...

marel LogoMarel werd ook genoemd alsovernamekandidaat van CFS in Bakel, dat in februari te koop werd gezet. Stork werd trouwens ook genoemd om de machinebouwer, met onder meer vestigingen in Bakel en Weert, over te nemen. Want hoewel Stork Food Systems volgens enkele grootaandeelhouders verkocht moet worden, nam het bedrijf in januari nog Nijal over.

Fabriekssluitingen

Maar er was meer te melden dan overnames. Diverse bedrijven sloten fabrieken of openden nieuwe productielocaties.

logo_unileverMeest ingrijpend was de sluiting van 3 fabrieken die Unilever in oktober aankondigde. Dat leidde tot een reeks stakingsacties.

In juni besloot Friesland Foods tot de sluiting van de fabriek in Groningen. De productie van dagverse zuivelproducten werd geheel verplaatst naar Nijkerk. Een maand eerder had Campina al besloten de fabriek in Heiloo per eind 2008 te sluiten.

Friesland Foods Domo nam in april de nieuwe fabriek voor deproductie van galacto-oligosachariden (gos) in Borculo officieel in gebruik.

Eind april sloot tafelzuurproducent Kühne in Ter Aar. De potten en blikken worden voortaan gevuld bij het moederbedrijf in Duitsland.

Diezelfde maand maakte Wessanen bekend de Beckers-fabriek in Tilburg te sluiten.

Eveneens in april startte Bastini in Lelystad met de bouw van een nieuwe fabriekbijna een jaar nadat de fabriek afbrandde.

SONY DSCIn juni verrichtte Minister van der Hoeven van Economische Zaken de officiële opening van het Top Institute for Food and Nutrition (TIFN).

In 2007 vestigde twee Japanse bedrijven R&D faciliteiten in Wageningen. In juniopende Nippon Suisan een laboratorium en in oktober werd het visverwerkende bedrijf gevolgd door sojasausproducent Kikkoman.

Personeelswisselingen

De Belg Paul Bulcke wordt de nieuwe CEO van Nestlé. Eerder werd de Nederlander Paul Polman steevast genoemd als grootste kanshebber voor de functie.

Huug de Vries (WUR) droeg in april de voorzittershamer van de NVVL over aan Hans Wildeboer van DSM.

bloemscheerEx-Mora-directeur Rob Bloemscheervertrok in november als directielid van Ouwehand.

Gert-Hein de Heer vertrok in september als Avebe-bestuursvoorzitter. Hij was pas een maand en functie en vertrok om 'persoonlijke redenen'. Hij was de opvolger van Okke Koo die de onderneming per augustus verliet.

Awards mensen

Vion-bestuursvoorzitter Daan van Doorn kreeg de ondernemersprijs van het Wagenings Universiteits Fonds.

Herwin van den Berg, marketingdirecteur van Heineken Nederland, werd in juni gekozen tot Marketeer of the Year.

Awards bedrijven

Bedrijven die producten en ingrediënten maken die de gezondheid ten goede komen, gingen aan de haal met een flink deel van de awards die in 2007 werden uitgereikt.

hifriwintHiFri won de Food Valley Award in oktober met de technologie om te frituren met stoom en zonder vet.

EBI Food Safety heeft de gouden innovatieaward op de beurs FI Europe gewonnen. EBI Food Safety kreeg de award voor Listex P100, een processing aid om Listeria monocytogenes te bestrijden op vlees, vis, kaas en groente.

De gezonde minigroentensnacks van Rainbow Growers Group Vitamini's werden tijdens de Fruit Logistica in Berlijn uitgeroepen tot beste innovatie van het jaar.

Vifit Multivezel yoghurt van Campina won de Cream Award voor innovaties in zuivel.

FiPinnothin125Lipid Nutrition won de Duitse Slimming Award met het ingrediënt PinnoThin, dat het vrijkomen van 2 hongeronderdrukkende hormonen stimuleert.

De HAS Den Bosch heeft de Hbo-prijsvraag Voedingscentrum 2007 gewonnen met 'Superslierten'.

Het theeconcept Bloomingteas van de Amsterdamse thee-importeur Jasili won de Horecava Innovation Award 2007 gewonnen. De Bloomingteas komen in de theepot tot 'bloei'.

Iki Beer ontving the Fresh Ideas 2007, de innovatieaward van de Britse levensmiddelenbeurs IFE.

IJsmerk Hertog won in november de eerste FNLI Award Merk van het Jaar.

Het bedrijfsrestaurant van Unilever kreeg de Misset Catering Award voor het beste bedrijfsrestaurant, terwijl het Hartig Beleg van Zwanenberg uitgeroepen werd tot het beste nieuwe cateringproduct van Nederland.

Danone Nederland kreeg in juni de Foodmagazine Marketing Award 2007.

Sultana Hartig won in mei de gouden Wheel of Retail.

swinckelsBavaria ontving een internationale designprijs gewonnen met Swinckels' Volmaakt.

De Belgische brouwer Affligem kreeg tijdens de European Beer Star Award de gouden medaille in de wacht met Affligem Blond.

Akzo Nobel Salt viel een Golden Archer ten deel voor de Jozo Zout & Peper mix. De Golden Archers worden uitgereikt voor de meest innovatieve food en non-food producten op de Belgische markt.

Ad van Geloven won de Industributie Trofee 2007 en werd daarmee door supermarkten gekozen tot beste fabrikant.

De reclamecampagnes van Danone en Unox leverden de makers en opdrachtgevers in juli een Gouden Effie.

H.J. Heinz werd de winnaar van de verkiezing Buitendienst van het Jaar 2007.

Coca-Cola en Kellogg's kregen in Australië een Bad Product Award, een 'onderscheiding' voor bedrijven die hun verantwoordelijkheid tegenover consumenten niet serieus nemen.