
VAKPRIJZEN | Op 11 februari reikte de organisatie van de Factory of the Future Awards opnieuw de prestigieuze prijzen uit. Elf bedrijven ontvingen een prijs voor hun innovatieve en toekomstgerichte aanpak, waaronder vier uit de voedingssector. Lees hier welke bedrijven dat zijn.
Jaarlijks reikt de Belgische technologiefederatie Agoria de Factory of the Future Awards uit aan de meest belovende technologisch ondersteunde, toekomstgerichte in België gevestigde bedrijven. Dit jaar kregen vier voedingsbedrijven een kroon op hun werk. Puratos Lummen, Pringles Mechelen, Lantmännen Unibake en Chaudfontaine blinken uit met hun ‘smart factories’. Hiermee staat de teller op achttien Belgische voedingsbedrijven die deze titel mogen dragen. Om deze erkenning te krijgen moet een bedrijf inzetten op zeven transformaties, zoals digitalisering, talentontwikkeling, slimme processen en duurzame processen.
Puratos Lummen
Puratos Lummen, producent van ingrediënten voor bakkerij, patisserie en chocolade sinds 1919, levert aan meer dan 100 landen wereldwijd. Om deze lange afstanden te overbruggen, investeert het bedrijf in digitale transformatie en opleidingen. Dit werpt zijn vruchten af, aldus Stefaan Keyzer (Continuous Improvement Manager): “Dankzij de inzet van onze 130 medewerkers kunnen we efficiënter en effectiever werken.”
Daarnaast streeft Puratos Lummen naar duurzamere productie. Het bedrijf wil in 2025 CO2-neutraal zijn en tegen 2030 water balanced opereren. Dit betekent dat het bedrijf net zoveel water aan het milieu geeft als dat het verbruikt. Stijn Vanherrewegen, Capex Manager licht toe: “We leverden de laatste jaren heel wat inspanningen op gebied van water, en recupereren nu al meer dan 50% van ons watergebruik.”
Pringles Mechelen
Pringles Manufacturing in Mechelen produceert dagelijks ongeveer 2 miljoen bussen Pringles en zet daarbij in op innovatie. Het bedrijf investeert in de ontwikkeling van zijn 650 medewerkers door moderne leermethoden, nieuwe technologieën zoals virtual reality en samenwerkingen met relevante partners. Plant director Johan van Batenburg benadrukt het belang hiervan: “Kennis opbouwen is cruciaal voor het welzijn van werknemers, en creëert groeimogelijkheden en procesverbeteringen.”
De groene transitie staat hoog op de agenda bij Pringles Mechelen, met initiatieven zoals waterbesparing, de ontwikkeling van een papieren bodem voor de iconische Pringles-koker en geavanceerde energie-efficiëntie maatregelen.
Lantmännen Unibake
Voor de tweede keer is Lantmännen Unibake uitgeroepen tot Factory of the Future. In 2018 wist het bedrijf deze titel al eens in de wacht te slepen. Het bedrijf produceert elke dag zo’n 100 ton kwaliteitsbroden, van sandwiches tot stokbroden en hamburger buns.
Bij de heropbouw van de fabriek in 2016 grepen ze de kans om te investeren in innovatieve productielijnen en -technologieën, met grote aandacht voor duurzaamheid. Het resultaat? Een (bijna) gehalveerde CO2-voetafdruk in de laatste vijf jaar. “Dat wij ons een ‘Factory of the Future’ mogen noemen, is het resultaat van alle collega’s, en daar zijn we bijzonder trots op”, verklaren Christophe Laureys (manager en Gianni Malfait (Operations Director). “Ons bedrijf wil op vlak van duurzaamheid en technologie toonaangevend blijven. We kijken er dan ook naar uit om de nieuwste technologische ontwikkelingen in onze fabriek toe te passen. We zijn er bijvoorbeeld van overtuigd dat artificiële intelligentie een scala aan nieuwe mogelijkheden biedt voor onze medewerkers en productieprocessen.”
Chaudfontaine
Chaudfontaine heeft samen met Coca-Cola Europacific Partners geïnvesteerd in de fabriek in Chaudfontaine, waar een unieke warmwaterbron van 37°C wordt benut. Door deze investeringen zijn de productieprocessen grotendeels geautomatiseerd en is de toeleveringsketen gedigitaliseerd. In 2021 behaalde het bedrijf een certificering voor koolstofneutraliteit. Bovendien blijft Chaudfontaine focussen op veiligheid, welzijn en persoonlijke ontwikkeling van medewerkers.
“Ons bedrijf heeft grote ecologische ambities en wil technologisch toonaangevend blijven. Er liggen nog veel kansen op het gebied van digitalisering. En de mogelijkheden die kunstmatige intelligentie biedt ter ondersteuning van onze medewerkers, zijn veelbelovend”, aldus Site Director Achmed Boumrah.