Bosbessen specialist ByBlue gaat voor productielocatie in Peru

25 september 2025 Redactie EVMI ByBlue
NIEUWS | ByBlue, specialist in blauwe bessen, krijgt 3,5 miljoen euro aan investeringsgeld van Invest International om een blauwe bessenboerderij op te zetten in de Ica-vallei in Peru, in samenwerking met lokale partner Wellness Fruit. De productielocatie moet de periode tussen oogstseizoenen overbruggen, zodat er aan de toenemende vraag kan voldoen. 

Invest International maakt een financiering van 3,5 miljoen euro mogelijk voor het Nederlandse mkb-bedrijf ByBlue, specialist in de import, distributie en ontwikkeling van blauwe bessenrassen. Met deze lening kan ByBlue een duurzame en hoogtechnologische blauwe bessenboerderij opzetten in de Ica-vallei in Peru. Het bedrijf gaat er hun eigen ontwikkelde rassen telen. De kennis opgedaan bij het telen van de nieuwe soorten wordt ter beschikking gesteld van andere telers om tot duurzamere teelt te komen.

Vraag hoger dan aanbod

De vraag naar blauwe bessen blijft sterk groeien, met name in Europa en Azië. Er is echter een jaarlijks terugkerend aanbodtekort in de periode september tot december. Dan eindigt het oogstseizoen op het noordelijk halfrond en moet de de aanvoer van het zuidelijk halfrond nog op gang komen. De nieuwe productielocatie van ByBlue in Peru is specifiek ontworpen om dit gat te dichten. De Ica-vallei ligt strategisch. Het biedt dankzij een uniek, kasachtig microklimaat een lang oogstseizoen van augustus tot december, ideaal om de Europese markt in deze periode te bevoorraden. 

Lokale impact en duurzame technologie

De nieuwe boerderij, ontwikkeld in samenwerking met de lokale partner Wellness Fruit, beslaat in eerste instantie dertig hectare. Het project creëert twintig voltijdse banen en circa zeshonderd seizoensgebonden arbeidsplaatsen in een regio waar de blauwe bessensector de grootste landbouwwerkgever is, met name voor vrouwen. De boerderij maakt volgens de bedrijven gebruik van state-of-the-art technologie voor efficiënt water- en energiegebruik om de bekende wateruitdagingen in de regio te mitigeren.

ByBlue Vrouwen oogsten bosbessen (© ByBlue)

Investering 

De investering speelt direct in op een aanvoerleemte in de markt. Het versterkt de positie van Nederland als centrale hub in de internationale fruithandel, aldus Invest international in hun officiële persbericht. Invest International wil bijdragen aan het verdienvermogen van Nederland en financiert dit project onder het Dutch Good Growth Fund, het fonds dat het bedrijf uitvoert namens het ministerie van Buitenlandse Zaken. 

Michiel Slootweg, Director Private Sector van Invest International: “Hoewel ByBlue in Nederland succesvol werd gefinancierd, bleek kapitaal vinden voor de uitbreiding naar Peru een uitdaging.” Zijn verklaring is dat commerciële banken dergelijke transacties doorgaans niet of slechts gedeeltelijk financieren vanwege onder andere het hogere risicoprofiel.