EFM Machinery en Siemens introduceren Functional Experience Bottle-machine

12 december 2025 Redactie EVMI Michelle Muus
NIEUWS | EFM Machinery en Siemens hebben de krachten gebundeld voor een slimme robotmachine met een speciale vultechnologie die een tweede vloeistof aan het drankje toevoegt bij het opendraaien van de dop. EFM Machinery gaat de robot verder ontwikkelen aan de hand van projecten.

Een robotmachine met een vultechnologie die automatisch vloeistoffen toevoegt en mixt? Die is er nu, dankzij machinebouwer EFM Machinery en Siemens, verantwoordelijk voor de besturingstechnologie. De eerste gemaakte machine is gefinancierd door een Franse ondernemer die ready-to-drink cocktails gaat produceren.

Idee functional-experience-bottle

Het duo Dennis Heijn en Huub Maas bedachten het idee voor de Functional Experience Bottle. Maas kocht een patent voor een bijzonder vulprincipe. Bij het opendraaien van een flesje met een vloeistof wordt, op basis van drukverschillen, vanuit de vuldop een tweede vloeistof in het flesje gespoten. Zo ontstaat een mixvloeistof met een andere kleur en smaak. Heijn: “Voor mij was het meteen een kansrijk concept. Het is breed toepasbaar en schaalbaar; je kunt flesjes en doppen in verschillende maten en materialen gebruiken.”

Totstandkoming machine

EFM Machinery, opgericht door Carlo Egberts, ontwikkelde de machine ontwikkeld die de doppen afvult en deze met een robot op de flesjes plaatst. Software engineer Mark Slof was verantwoordelijk voor de programmering en kende de sales engineer motion control bij Siemens, die hem tipte over het nieuwe besturingssysteem van Siemens Motion PLC (T-CPU). Siemens leverde het volledige motion control-gedeelte, inclusief servomotoren, regelaars en Motion PLC. “Na een succesvolle test op de werkbank zijn we overgegaan tot de bouw van deze vooruitstrevende machine”, aldus Slof.

Werking

In de machine worden de flessen tot de ingestelde waarde gevuld, waarna een slimme robot razendsnel elke fles voorziet van een dop. Er wordt vervolgens druk op de fles gezet en de dop wordt gevuld met een vloeistof. Daarna wordt de dop luchtdicht afgesloten, zodat de druk in de fles behouden blijft. Dit proces verloopt stap voor stap, terwijl de flessen op een draaitafel rond een centrale as bewegen. Slof legt uit: “De dop moet met een bepaalde snelheid en draaikracht op de fles worden gezet, zodat hij goed wordt aangedrukt.”

Functional Experience Bottle-machine In de machine worden de flessen tot de ingestelde waarde gevuld, waarna een slimme robot razendsnel elke fles voorziet van een dop. (© Michelle Muus)

Tijd- en kostenbesparing

Voor de robot is geen aparte controller meer nodig, licht Slof toe. “alles zit in één systeem. Dat bespaart hardware, tijd en kosten en maakt de installatie bovendien minder storingsgevoelig.” 

Sjon van Kints, sales engineer motion control bij Siemens, vult aan: “Voor machinebouwers die willen robotiseren is dit ideaal. Hun programmeurs zijn meestal al vertrouwd met TIA Portal en kunnen dus meteen aan de slag. Ze hoeven zich niet te verdiepen in nieuwe software voor de robotbesturing.”

De omsteltijd naar een ander type flesje en dop duurt overigens slechts een half uur, aldus Siemens. Er hoeft alleen een ‘ster’ te worden uitgewisseld waarin de flesjes ronddraaien en een nieuw recept worden geladen. Er is dus geen mechanische aanpassing nodig.

Toepassingen en doelgroep

De machine kan 600 flesjes per uur afvullen en sluiten. De volgende versie van de machine gaat een snelheid van 1.000 flesjes per uur bereiken, laat Siemens weten.

Heijn ziet de drankenindustrie als belangrijke doelgroep. “Persoonlijk denk ik dat energy drinks een mooie toepassing zouden zijn. Die zitten tegenwoordig allemaal in hetzelfde type donkere blikjes. Hoe vernieuwend zou dit concept dan zijn? Functional Experience Bottles lijken ons ook zeer geschikt voor sportdrankjes waarbij een poeder met vloeistof wordt gemengd. Je hoeft dan niet meer te schudden.” Ook ziet hij kansen voor gezondheidsdrankjes in de zorg.

Controle dosering

De Functional Experience Bottle zorgt voor een langer behoud van kwaliteit. De bedenkers noemen probiotica of vitamines als mogelijke toepassingen, waarbij de kwaliteit behouden blijft tot de fles wordt geopend. Dat betekent wel dat de mixvloeistof gelijk moet worden geconsumeerd.

“Doordat de dop en het flesje één geheel vormen, behoud je als producent de controle over de kwaliteit en ervaring. De dosering is altijd exact.” 

Robotic Packaging Solutions

Mark Slof en Carlo Egberts hebben Robotic Packaging Solutions (RPS) opgericht. Slof: “Met de nu opgedane kennis kunnen we ook onze andere vul- en sluitmachines optimaliseren. We zijn bezig met verschillende projecten en willen breed de markt op met robots. Er liggen veel opties en mogelijkheden open!” 

Bron: Siemens