NIEUWS | Altijd al benieuwd geweest hoe koekjesfabrikant Verkade zo veel kan produceren? Op dag 1 van Food Tech Event 2025 gaf Equans-consultant Sjoerd Heuft daar antwoord op. Equans ontwikkelde en implementeerde de Smart Factory op hun productielocatie in Zaandam. Dit automatiseerde de grondstofdosering en het transport van het deeg van de deegmaaklijnen naar de uitsteeklijnen.

Sjoerd Heuft, consultant bij Equans én kennisdrager van de MES/MOMS-oplossing, gaf een lezing op 14 mei 2025 op Food Tech Event in Brabanthallen, Den Bosch. Hij nam luisteraars mee in de samenwerking tussen Equans en koekfabrikant Verkade en hoe het bedrijf hun Smart Factory implementeerde in de deegmaaklijnen en uitsteeklijnen in de fabriek in Zaandam.

Automatisering Verkade

In 2001 implementeerde Equans al de eerste versie van het Smart Factory systeem in de gehele fabriek. Van grondstofinname t/m de inpaklijnen. Een deel van de doseringen werd handmatig voorbereid met schepjes en weegschalen. Door dit arbeidsintensieve productieproces fluctueerde de deegkwaliteit. Aan de ontwerptafel zat naast Equans en Verkade ook AZO, de leverancier van de machines in de deegmakerij. De software van Equans verbindt de machines in de productielijn met elkaar tot één OT/IT-landscape, die via schermen visueel te bekijken en aan te sturen is.

Hoe het werkt

Heuft illustreert hoe de complexe software werkt met een vergelijking van de (geautomatiseerde) lijn en een keuken. Zij zijn als het ware het kookboek, hun software is de kok en de deegmaak- en uitsteeklijnen de keuken.  

Slide van Verkade lezing

Het Equans-systeem is opgebouwd uit een MES-laag, een PLC-laag (programmeerbare logische besturing) en een controlelaag. De machines zijn aan elkaar gekoppeld en de ingrediëntendosering kan in de gaten worden gehouden via track & trace. Elke unit heeft een tag, zodat het systeem van begin tot eind weet waar het ingrediënt zich bevindt en waar er een eventueel probleem optreedt. De MES-laag beheert productieorders en past zich aan op de behoefte van de workorders. De machinesoftware doseert automatisch de grondstoffen door aansturing van het MES-systeem. Hierdoor worden grondstoffen aangevuld wanneer deze nodig zijn. Op gebied van transport beheert het MES-systeem ook de AGV-robots die zorgen dat enorme kuipen met daarin vijfhonderd kilo deeg automatisch van de deegmaaklijn naar de uitsteeklijn worden gereden. Hier waren voorheen vrijwel continu twee operators mee bezig. 

Het Equans-systeem zorgt voor meer output met minder fte voor Verkade. Werknemers houden toezicht via visualisatieschermen en hoeven geen repeterend werk te doen. In totaal kan de deegmaaklijn nu 250 verschillende grondstoffen doseren - niet tegelijkertijd - voor de verschillende koeken, zoals sultana’s en spritskoeken.

Publieksvraag

Iemand uit het publiek stelde de vraag: Waarom koos Verkade er niet voor om de hele lijn aan machines Smarter te maken? Heuft verklaart dat enkel slimme machines geen relatie hebben tot wat de machine voor welke order uitvoert. Het is de combinatie van slimme machines met daarboven een geïntegreerd MES-systeem dat de workflow juist verbetert.

Krijgt heel de fabriek de software?

Equans is als volwaardig technisch dienstverlener verantwoordelijk voor de functionaliteit van de software, maar de twee hebben in overleg besloten dat Verkade zelf ook knutselt en lijnaanpassingen kan doen. De volgende stap volgens Equans is het project uitrollen naar de rest van de fabriek: de bakkerij, met de uitsteeklijn en de ovens, en de pakkerij. Een deel van de besturing wordt daar al door Equans gedaan, en er liggen plannen om dit verder uit te breiden.

Altijd op de hoogte blijven?