Wetenschappers, studenten en vakmensen slaan de handen ineen voor Data*Grow. Gedurende dit meerjarige onderzoeksprogramma onderzoeken ze hoe realtime data, techniek en voorspellende modellen slimmer ingezet kunnen worden in de hightech vruchtgroentekassen. Iedereen strijdt voor een gezamenlijk doel: een duurzame, efficiënte hightech voedingstuinbouw voor gezonde groenten.
Kick-off
Op woensdag 28 januari ging het programma van vruchtgroente-coöperatie Growers United officieel van start. Op deze kick-offdag ondertekenden LetsGrow.com (data-technologie provider), de Open Universiteit en de Jheronimus Academy of Data Science (JADS) een Memorandum of Understanding op locatie bij JADS in 's-Hertogenbosch.
Vraagstukken oplossen met data
Het continu volgen van vruchtgroenten, zoals tomaten en aubergines, in hightech kassen door sensoren levert ongelooflijk veel real-time data op. Ruim 800 hectare aan klimaatdata, watergiftdata, energiedata, gewasmetingen, sorteerdata en opbrengsten.
De onderzoekers richten zich op de centrale vraag, hoe deze data kunnen worden ingezet ten behoeve van gezonde, toekomstbestendige, duurzame en efficiënte hightech voedingstuinbouw. Daarbij richten zij zich expliciet op vraagstukken uit de praktijk van telers. Hoe slim kan worden omgegaan met energiegebruik zonder opbrengstverlies bijvoorbeeld. Of wat er nodig is voor het vroegtijdig voorspellen en voorkomen van ziekten en schimmelinfecties. En: Hoe maken we het werken in de kas minder arbeidsintensief?
Gemixte disciplines
In het project komen verschillende disciplines binnen de bètawetenschappen samen, waaronder informatica en artificiële intelligentie, informatiekunde en milieuwetenschappen. De wetenschappers en studenten werken vanuit al deze expertises samen aan praktijkvragen van mensen die dagelijks in de kassen werken. Zij kunnen zo hoogwaardige wetenschappelijke publicaties opleveren, maar ook toepasbare innovaties die de sector versterken.
"Al die kennis vloeit ook weer terug naar ons onderwijs."
Hoogleraren kartrekkers
Twee hoogleraren vanuit de Open Universiteit nemen het voortouw in dit programma: Roger Bons en Nadine Roijakkers. Bons richt zich op vraagstukken over hoe de inzet van data science tot een duurzamere en efficiëntere teelt kan leiden en welke AI toepassingen daarvoor nodig zijn.
Roijakkers verdiept zich in de vraag hoe innovaties binnen de sector optimaal tot bloei kunnen komen. Haar onderzoek richt zich op hoe telers verenigd in Growers United onderling, en samen met dataplatform LetsGrow.com, kunnen innoveren als ecosysteem en welke voorwaarden daarvoor nodig zijn. “Vragen rond gezamenlijke businessmodellen, datadeling en verschillen in innovatietempo tussen partners staan hierbij centraal. “Naast technologische oplossingen zijn heldere afspraken en gedeelde doelen ook essentieel om data-gedreven innovatie te laten slagen.”